Ile kosztuje wykończenie mieszkania i jak się za to zabrać

Planowanie

Planowanie

Kupno mieszkania to dla każdego istotny krok w życiu. Przeprowadzka „na swoje”  to duża odpowiedzialność, staramy się więc aby mieszkanie, lokalizacja oraz wykończenie wnętrz było na jak najwyższym poziomie. Pomimo stale wzrastającej liczbie osób decydujących się na odbiór mieszkania w tzw. stanie „pod klucz” nie możemy powiedzieć, że jest to większość. Najczęściej decydujemy się na wykończenie wnętrz na własną rękę, wybierając formę  w stanie deweloperskim. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie ze względu na fakt, że często nasze myśli kierują się na oszczędność. W przypadku wykończenia mieszkania przez dewelopera musimy liczyć się z zwiększoną liczbą kosztów. Wierzymy,  że jeżeli zadbamy o to na własną rękę koszty będą znacznie niże. Niestety nie jest to takie jednoznaczne. Ze względu na fakt, że większość kupujących mieszkania wybiera samodzielne wykończenie skupimy się na kosztach oraz elementach, o których należy pamiętać odbierając nasze upragnione cztery kąty właśnie w stanie deweloperskim.

Koszty wykończenie mieszkania wiążą się również ze standardem. O ile decydując się na wykończenie mieszkania przez dewelopera standard może być niższy niż oczekiwaliśmy to samodzielne zajęcie się wszystkimi pracami pozwoli na pełną satysfakcję. Oczywisty jest fakt, że nasze mieszkanie chcemy zachować w nienaruszonym stanie przez jak największą ilość lat. Wybieramy materiały najlepszej jakości.

Zaczynając prace związane z wykończeniem rozpoczynamy najczęściej od dwóch niezbędnych pomieszczeń, którymi są łazienka oraz kuchnia/aneks kuchenny. Tutaj należy się również liczyć ze zwiększonymi nakładami pieniężnymi. Dlaczego? Są to najbardziej eksploatowane pomieszczenia, a co z a tym idzie także wszystkie zawarte w nich sprzęty poddawane są wielokrotnemu użytku. Starajmy się o więc nie tylko o dobrej jakości płytki, czy panele, ale również wyposażenie wnętrza.

Przekazanie kluczy

Przekazanie kluczy

Łazienka. Pierwszym etapem z pewnością będzie zakup płytek. I już tutaj rozbieżność cenowa jest bardzo różna. Najtańsze materiały możemy kupić już za 18 zł/m2, najdroższe i najlepszej jakości nawet za 100 zł/m2. Do tego dochodzą również koszty związane  chemią budowlą tzn. różnego rodzaju kleje, fugi oraz preparaty. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model oraz dodatki musimy również przemyśleć sprawę dotyczącą wykonania pracy. Tutaj również ceny są różne. Robocizna to koszt wahający się od 35 zł/m2 nawet do powyżej 100 zł/m2. Wybór sprzętów to indywidualna sprawa każdego posiadacza nowego mieszkania. Łącznie całkowita wycena pomieszczenia może wynieść około 9 tysięcy złotych. Oczywiście koszty wahają się i zależą nie tylko od doboru sprzętu ale również od wielkości pomieszczenia. Wspomniana kwota powinna jednak wystarczyć w przypadku łazienki o wielkości około 10 m2. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykończenia kuchni, bądź aneksu kuchennego. Tutaj ewentualnie ze względu na większą ilość sprzętów AGD ceny mogą pójść nieco w górę.

Salon, pokój dzienny w porównaniu do łazienki, czy kuchnie będzie mniejszym kosztem pod względem wykończenia. Choć nie zawsze. Tutaj również wszystko zależy od wyboru podłogi oraz samego umeblowania. Wybierając dębowe podłogi zamiast paneli musimy liczyć się z znacznie wzrastającą ceną. Parkiet to koszt nawet 4000 zł przy pomieszczeniu wielkości około 20 m2. Wybierając tańsze zamienniki, takie jak panele koszt znacznie się obniży. W taki sposób z robocizną oświetleniem oraz malowaniem ścian możemy zmieścić się w kwocie 2000 zł. Dochodzą jedynie koszty związane z umeblowaniem. Jest to jednak indywidualna sprawa. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku sypialni. Tutaj również do wykończenia należy zaliczyć podłogi, oświetlenie oraz preparaty niezbędne do wykończenia ścian.

Pozostaje jedynie kwestia wykończenia przedpokoju. Tutaj sprawa wydaje się dość łatwa. Wystarczy podliczyć koszty wyłożenia podłogi, listew podłogowych, oświetlenia oraz niezbędnej chemii budowlanej. Tutaj koszt, w zależności od jakości elementów może wynieść od 1000 zł w górę.

Podsumowując. Koszt wykończenie mieszkania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości mieszkania. To kluczowy element, który  znacznie wpływa na całkowitą kwotę jaką będziemy musieli przeznaczyć po odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim. Również elementy wykończenia, które wybieramy. Jeśli zależy nam na wysokim standardzie musimy liczyć się z tym, że nasze finanse zostaną znacznie nadwerężone. Wszystko zależy od tego jakie mamy preferencje. Wersja ekonomiczna pozwoli nam na pełne wykończenie pomieszczeń o łącznej wielkości 50 m2 w kwocie 30 tysięcy złotych.  W przypadku doboru bardziej eleganckich oraz w danym czasie modnych elementów wyposażenie koszty znacznie wzrastają. Dlatego też warto przed rozpoczęciem prac wszystko dokładnie zaplanować. Odpowiednie przygotowanie oraz zapoznanie się z dostępnymi produktami na rynku pozwoli nie tylko na dobór elementów o wysokiej jakości, ale również w przystępnych cenach.